Powered by : kan-studio Support by M.Saenko

Під такою назвою у приміщенні Федерації профспілок України відбувся круглий стіл, метою якого було напрацювання спільних рекомендацій, спрямованих на досягнення позитивних результатів у економічній діяльності підприємств за рахунок належної організації охорони праці, запобігання промисловим аваріям, виробничому травматизму та професійним захворюванням.


Організаторами заходу стали Федерація профспілок України, редакції журналів «Охорона праці» та «Промислова безпека».

Участь у круглому столі взяли представники органів законодавчої, виконавчої влади, прокуратури, Міжнародної організації праці, наукових установ, профспілок, роботодавців, інших громадських організацій.

Відкрив засідання Голова ФПУ Сергій Українець, який зробив науковий та організаційно-правовий аналіз проблеми, а також дав оцінку стану фінансування і організації охорони праці на підприємствах України.

З доповіддю виступив перший заступник Голови Держгірпромнагляду України Віктор Шайтан, який зазначив, що ключові напрями розвитку нашої держави визначені Програмою економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Відповідно до даної Програми щорічно затверджується Національний план дій щодо її впровадження, в якому визначено основні напрями роботи на кожен рік, багато їх стосується саме питань державного нагляду. Так, усі заходи, що належать до компетенції Держгірпромнагляду, було виконано.

Основним напрямом сучасної політики є послаблення адміністративного тиску на суб’єктів господарювання з боку органів державного нагляду, дерегуляція їх дозвільної діяльності, зменшення інтенсивності заходів державного нагляду за рахунок збільшення профілактичної роботи наглядових органів. Це є однією із головних складових стратегічного завдання, поставленого Президентом України перед Урядом, центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

У січні цього року було внесено зміни до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці, які дозволили оптимізувати функції державного нагляду (контролю), а також зменшити кількість та частоту обов’язкових планових заходів державного нагляду (контролю) відповідно до потенціальних можливостей служби.

Відтепер суб’єкти господарювання незначного ступеня ризику, а їх більшість, можуть перевірятися з періодичністю не частіше 1 раз на 5 років, а їх виробничі об’єкти окремо взагалі не перевіряються.

З метою заохочення роботодавців до створення безпечних умов праці, до постанови введено норми, які дозволяють змінювати частоту планових перевірок в більшу або меншу сторону в залежності від стану промислової безпеки та охорони праці суб’єкта господарювання. Іншими словами, основний принцип, закладений в оновлених Критеріях: чим менше нещасних випадків і аварій, тим рідше здійснюються перевірки.

Як свідчать результати перевірок, переважна кількість випадків травмування на виробництві стається саме з організаційних причин, тобто або через відверте нехтування керівниками підприємств вимог законодавства з охорони праці, або ж неприділення їм достатньої уваги. До того ж, якщо у 2009 році кількість смертельно травмованих з організаційних причин складала 66 % від загальної кількості загиблих на виробництві, то у 2010 році ця частка склала вже 70 %, а у 2012 – 71 %.

Відповідно до умов Меморандуму про співробітництво між Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки і Спільним представницьким органом сторони роботодавців на національному рівні Служба йде на зустріч підприємництву, зменшує тиск на бізнес в частині здійснення наглядових функцій, спрощує дозвільні вимоги, але ця порожнина повинна бути заповнена належною роботою із забезпечення безпечної праці самими роботодавцями.

Обговоривши стан охорони праці, його вплив на економіку підприємств, перспективи їх розвитку, учасники круглого столу прийняли резолюцію, у якій зазначено, що проблеми економіки і суспільного життя, у тому числі у сфері застосування найманої праці, створення належних, здорових і безпечних умов праці, успішно вирішуються там, де реалізуються ефективні економічні важелі управління охороною праці.

Прес-служба теруправління Держгірпромнагляду
у Дніпропетровській області


25.09.2013 |

Повернутись назад